Poikilos

Vivre, c’est fabriquer du passé

Kopshti i qershive

Classé dans : TEATER — 5 octobre, 2008 @ 19:03

 

Studio e Çehovit në Melikhovo. Nga dritarja dallohet kopshti i qershive. Pak kohë pas shitjes së shtëpisë më 1899, qershitë u prenë.

Studio e Çehovit në Melikhovo. Nga dritarja dallohet kopshti i qershive. Pak kohë pas shitjes së shtëpisë më 1899, qershitë u prenë.

 

Gaev - (duke hapur dritaren) Kopshti është krejt i bardhë. Ti nuk e ke harruar, Liuba? Këtë udhë të gjatë që shkon drejt, fare drejt, si një rrip i shtrirë. Dhe që shkëlqen në netët me hënë. Të kujtohet ? Ti nuk e ke harruar ?

Liubova -(duke parë nga dritarja) O fëmijëria ime, dlirësia ime! Flija në këtë dhomë, nga ku shikoja kopshtin. Lumturia zgjohej bashkë më mua çdo mëngjes, dhe ka qenë si tani, asgjë nuk ka ndryshuar. (Ajo qesh e gëzuar) I bardhë, krejt i bardhë ! Oh, kopshti im ! Pas vjeshtës me re dhe shi, pas dimrit, ti je përsëri i ri, plot lumturi, engjëjt e qiellit nuk të kanë braktisur… Sikur të mundnin e të m’a hiqnin këtë gur të rëndë që më peshon në gjoks dhe në shpatulla, sikur t’mund t’a harroja të kaluarën time!

Gaev - E megjithatë, kopshti do të shitet për të larë borxhet, sado e pabesueshme që të duket…

Liubova - Shiko, mamanë që ecën në kopësht… Me fustan të bardhë. (Qesh e lumtur). Ajo është.

Gaev - Ku ?

Varia - Zoti ju ndjeftë mamushka.

Liubova - Jo, nuk ka asnjeri, por m’u bë si ajo. Djathtas në të kthyer të verandës, është një pemëz e bardhë dhe e përkulur që duket si një grua…

(Fragment nga akti i parë)

Kontakt :

 

Votre nom : (oblig.)
Votre email : (oblig.)
Site Web :
Sujet :
Message : (oblig.)
Vous mettre en copie (CC)
 

Pas de commentaire »

Pas encore de commentaire.

Flux RSS des commentaires de cet article.

Laisser un commentaire

 

Mariage Ingrid et Florent |
ANIMATION (CHATEAU GONFLABLE ) |
BIENVENUE dans mon Univers ... |
Unblog.fr | Créer un blog | Annuaire | Signaler un abus | Moi, Lilith
| venez chez zabuzobe ça peu ...
| Cours en ligne Infocom