Poikilos

Vivre, c’est fabriquer du passé

Prezantim

Classé dans : PREZANTIM — 1 novembre, 2008 @ 13:46

Poikilos (nga greqishtja e vjetër – larmi ngjyrash) është një blog-shënimesh shkruar në fillin e ditëve. Përse shkruaj ?

“Kur them diçka, kjo diçka e humb menjëherë dhe përgjithmonë rëndësinë e saj. Kur e shkruaj, ajo e humb gjithashtu atë, por fiton herë pas here një tjetër.” Franc Kafka, Ditar

Përse ky blog ?

“Kur një romak kishte dëshirë të lexonte, ai shkonte në të dalë të qytetit; një mbishkrim mbi gur nuk ishte më i vështirë për t’u lexuar se sa një letër e shkruar. Mbishkrimet në atë kohë ishin një mënyrë publikimi po aq të përdorura sa dhe librat; kjo ishte gjithashtu një mënyrë për t’ju drejtuar tjetrit. Banorët e Pompeit shkruanin mbi mure për të zbavitur të tjerët, për t’i bërë që të lexonin fjalë të mira, citonin autorë klasikë… Ata shkruanin mbi mure ashtu si ne sot, që kërkojmë të shkëlqejmë në një bashkëbisedim.” Paul Veyne, Sexe et pouvoir à Rome

lulja.jpg afresk.jpg

Arlinda Ç. a écrit:
I dashur Z. Demneri,
Ne ditet e sotme jane te pakta penat qe me bejne pershtypje. Njera nga ato eshte e juaja. Rastesisht hapa kete faqe dhe ju gjeta. Nuk i lexova te gjitha shkrimet, por do t’i lexoj me qetesi ne ditet e mepasme. Ashtu si edhe librin « Me kujtohet ».
Ndajme te njejtat ndjesi thuajse…Edhe une shkruaj.

Ju uroj nje pasdite te qete dhe cdo te mire qe deshironi.

Sinqerisht,
Arlinda Ç.

_______________________________________________

Irma à écrit:

Kam nje jave qe mbasi mbaroj punet e mia, hap blogun tuaj, jam tek faqja 20 tani, kam lexuar edhe disa faqe nga fundi, por pastaj vendosa te filloj nga 1-shi! Pra, kam lexuar shume nga Ju!

Perzemersishte,
Irma

 

rinstinkt a écrit:
Përshëndetje YD,
doja të ju bëja me dije se edhe unë jam një lexues (mjaftueshëm) i rregullt i kësaj faqeje.
Natyrisht nuk i kam lexuar të gjitha postimet, por herët a vonë do t’i përfundoj; blogu të ndjell të lexosh, ka njëfarë ngrohtësie, jo vetëm në paraqitjen grafike, por edhe në përmbajtje.

Një dashamirës

(R.M. – inicialet, natyrisht nuk ju thonë asgjë, por nuk ka problem :) )

Për të më dërguar një mesazh mjafton që të vini një emër dhe adresën tuaj email : 

 

Votre nom : (oblig.)
Votre email : (oblig.)
Site Web :
Sujet :
Message : (oblig.)
Vous mettre en copie (CC)
 

Pas de commentaire »

Pas encore de commentaire.

Flux RSS des commentaires de cet article.

Laisser un commentaire

 

Mariage Ingrid et Florent |
ANIMATION (CHATEAU GONFLABLE ) |
BIENVENUE dans mon Univers ... |
Unblog.fr | Créer un blog | Annuaire | Signaler un abus | Moi, Lilith
| venez chez zabuzobe ça peu ...
| Cours en ligne Infocom