Poikilos

Vivre, c’est fabriquer du passé

Çështje detaji

Classé dans : BLOG-NOTES — 15 décembre, 2010 @ 13:30

Çështje detaji dans BLOG-NOTES

Siberi. Temperatura shënon -35 gradë.

 dans BLOG-NOTES

Liban. Temperatura nuk shënon -35 gradë, por kur shikojmë fotografinë e ndjemë më shumë të ftohtin. Atë na e transmeton kalimtari. Edhe pse nuk ja shohim portretin, tkurrja e trupit, mbledhja e kurrizit, duart në xhepa, futja e kokës mes shpatullave, bëjnë që të themi : Bërrrr…

Asaj i shtohet dhe zikzaku që krijojnë pantallonat duke e kthyer figurën e tij në një shenjë grafike ku shprehet “ të pasurit ftohtë”. Ndërsa qëndrimi i personazhit mbi anije, në fotografinë e parë, nuk e shpreh atë aq sa duhet edhe pse bën një  “i ftohtë siberian”.

Çështje detaji.

P. S. Sigurisht, pamje të tilla nga Libani, ku zakonisht në këtë kohë bën 20 gradë, janë shqetësuese përsa i përket çrregullimit klimatik, dhe komenti im i ngjan asaj shprehjes që thotë “Stambolli digjet e kurva krihet”. Nuk e di pse, po, herë pas here, më tërheq fort imazhi i asaj kurvës që krihet.

Çështje filozofie.

 

 

Votre nom : (oblig.)
Votre email : (oblig.)
Site Web :
Sujet :
Message : (oblig.)
Vous mettre en copie (CC)
 

Pas de commentaire »

Pas encore de commentaire.

Flux RSS des commentaires de cet article.

Laisser un commentaire

 

Mariage Ingrid et Florent |
ANIMATION (CHATEAU GONFLABLE ) |
BIENVENUE dans mon Univers ... |
Unblog.fr | Créer un blog | Annuaire | Signaler un abus | Moi, Lilith
| venez chez zabuzobe ça peu ...
| Cours en ligne Infocom